فروشگاه اینترنتی

بازاریابی فروشگاه های اینترنتی

همه چیز در مورد MOT

همگام با گسترش روزافزون تجارت الکترونیک روش طراحی سایت فروشگاه های اینترنتی و به طبع آن خرید اینترنتی ، بازاریابی و فروش محصولات دستخوش تغییراتی شده است . در حال حاضر مردم برای آشنایی و خریداری یک محصول راه های متفاوتی را پشت سر می گذارند . این مسیرها در بازاریابی فروشگاه های اینترنتی اصطلاحا نقشه سفر مشتری نام دارد .

به کارگیری مدل MOT Moments Of TRUTH یا لحظات حقیقی ، یکی از مدل های جالب در خرید اینترنتی از سایت های فروشگاه های اینترنتی ، برای آگاهی از نقشه سفر مشتری می باشد . در این مدل تلاش می شود تا نقاط تماس مشتری با برند در مکان های متفاوت شناسایی گردد و فرآیند فروش شرکت و بازاریابی با سرمایه گذاری بهتر ، سهولت یابد .

MOT یا لحظات حقیقی در بازاریابی اینترنتی

در مدل های کهن بازاریابی MOT یا همان لحظات حقیقی یکباره یا خطی درنظر گرفته میشد . اما اکنون با ارزیابی و تحلیل رفتار خریداران فروشگاه های اینترنتی روشن شده است که این لحظات حقیقی الزاما خطی نبوده و امکان دارد با ترتیب متفاوتی اتفاق بیفتد .

فروشگاه اینترنتی

ZMOT یا لحظه حقیقی صفرم در خرید اینترنتی

برای نخستین بار گوگل اصطلاح Zero Moment Of Truth یا همان لحظه حقیقی صفرم را استفاده کرد . در نقشه سفر مشتری این لحظه به زمانی گفته میشود که شخصی برای استفاده از خدمات خاصی و یا خرید کالایی در فروشگاه های اینترنتی نیاز پیدا کند مسلما به جمع آوری اطلاعات و جستجو در مورد آن می پردازد .
البته جمع آوری اطلاعات صرفا جستجوی اینترنتی نمی باشد و فرد مورد نظر امکان دارد از دوستان و آشنایان خود نیز بپرسد . باتوجه به تحقیقات صورت گرفته توسط گوگل مردم به طور میانگین از ۱۰ منبع مختلف باری تصمیم گیری خرید کالای موردنیاز خود اطلاعات به دست می آورند . اما نکته ی مهم اینجاست که در تصمیم گیری نهایی خرید فرد ، جستجوی فروشگاه های اینترنتی نقش بسیار مهمی ایفا می کند .

در نقشه سفر مشتری ، لحظه حقیقی صفرم همان جایی است که بازاریابی محتوایی کارایی اصلی خود را به نمایش می گذارد . آدم ها در این مرحله دنبال اطلاعات می گردند و متوجه اسن موضوع نیستند که شرکت ها با تولید محتوای کارآمد و سئو شده بر روی آنها در حال بازاریابی می باشند .
این شرکت ها با در اختیار قرار دادن اطلاعات مفید و کارآمد به مشتریان بالقوه سعی در جلب اعتماد آنها دارند و چنانچه اصول بازاریابی و تبلیغات را به طور صحیح در طراحی وب سایت خود رعایت نمایند و از دعوت کننده ها به جهت ورود کاربران به سایت خود ، کاملا اصولی بهره برده باشند ، مسلما نرخ تبدیلی سایت را بالا برده و در نهایت تعداد خریداران نیز افزایش می یابد .

مواردی که برای بازاریابی محتوا در سایت فروشگاهی در لحظه صفرم از نقشه سفر مشتری باید مورد استفاده قرار گیرد ، به شرح ذیل می باشد :

• اشتراک گذاری یک E-book (کتاب الکترونیکی) با حجم پایین برای معرفی نمودن محصولات و …

• تولید محتوای مقاله مانند ، که درون آن از سوالات بالقوه مشتریان توضیح داده شده باشد .

• تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی مثل : ویدئو ، تصاویر گرافیکی ، عکس نوشته و …

• ارائه ویدئوهای آموزشی در مورد روش استفاده از محصولات در یوتیوب ، آپارات و …

خرید اینترنتی

لحظه حFMOT ( لحظه حقیقی اول ) در خرید آنلاین

قیقی اول یا به عبارتی First Moment Of Truth در نقشه سفر مشتری هنگامی است که شخص خدمات یا محصول دلخواه خود را یافته و قصد خرید آن را دارد . در این مرحله آن شخص هنوز در مورد خرید اینترنتی تصمیم نهایی اتخاذ نکرده و به همین سبب اشتراک گذاری توضیحات تکمیلی در مورد محصول در پایین صفحه بسیار مفید می باشد . اطلاعات به شرح زیر می باشد :

• گارانتی محصول ، ضمانت بابت سلامت محصول ، تعویض در صورت بروز مشکل و …

• قیمت تمام شده و میزان تخفیفات

• نوع ارسال محصول

• زمان دقیق تحویل محصول

• امتیاز کاربران به محصول ، تعداد نظرات کاربران و …

میزان کیفیت تجربه کاربری در طراحی وب سایت خود را در این مرحله نشان می دهد . هرچه کاربر در زمان بازدید از سایت شما حس خوبی پیدا کند ، و بتواند کارهای مورد نیازش را بدون مشکل و آسان انجام دهد ، مسلما تاثیر زیادی روی تصمیم نهایی وی برای خرید خواهد داشت .
انجام بازاریابی در شبکه های اجتماعی و حضور پر رنگ داشتن در این صحنه ها و رسانه هایی از این قبیل ، اشتراک گذاری اطلاعات مفید همانند : نحوه سفارش دادن محصول ، رفع ابهامات مشتریان ، شماره تماس های شرکت ، پاسخگویی به سوالات و … همه اینها در ترغیب کاربر و ایجاد اعتماد او برای خرید نهایی بسیار تاثیر گذار هستند .

SMOT لحظه حقیقی دوم در خرید آنلاین

Second Moment Of Truth به عبارتی لحظه حقیقی دوم همان زمانی است که مشتری خرید خود را از سایت موردنظر انجام داده است و به محض رسیدن محصول به دست وی از آن استفاده می نماید . چنانچه تجربه ای که کاربر با استفاده از محصول به دست می آورد با وعده هایی که در سایت داده شده همسو و مطابق باشد ، به طور حتم کاربر ارتباط قوی و مطمئن تری با برند مورد نظر پیدا خواهد کرد . و احتمال دارد نظر مثبت خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد و یا در سایت به محصول امتیاز مثبت بدهد .

انجام بازاریابی محتوا فروشگاه های اینترنتی بعد از انجام خرید یکی از مهم ترین مشکلات برندها محسوب می شود . به عبارتی محتوایی در مورد محصول ، روش تعمیر محصول و … تولید نمی کنند و در شبکه های اجتماعی ارائه نمی دهند تا به سوالات احتمالی خریداران در مورد ویژگی های خاص محصول پاسخی داده باشند .
اهمیت این موضوع به اندازه ای است که اگر این کار را به درستی انجام دهند می توانند کاربران خود را به طرفداران همیشگی برند خود تبدیل کنند و کاربران می توانند حتی برند شما را به تمام دوستان و آشنایان خود معرفی نمایند .

TMOT لحظه حقیقی سوم در خرید آنلاین

Third Moment of Truth یا به عبارتی لحظه حقیقی سوم نیز در نقشه سفر مشتری پس از انجام خرید آنلاین رخ می دهد . کاربر در این مرحله با برند به تعامل پرداخته و شبکه های اجتماعی آن را دنبال می کند و با سایر کاربران به تبادل نظر می پردازد . حتی در خبرنامه ایمیلی سایت عضو می گردد تا از آخرین خبرهای سایت و تخفیف های مناسبتی محصولات مطلع شود .
باید در این مرحله به هر طریقی تلاش کرد تا با حضور گرم در شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ کاربران را مجددا به سایت برگردانیم و ارتباط با آنان را حفظ نماییم .
بهترین کارشناسان بازاریابی اینترنتی باید نسبت به MOT ( لحظات حقیقی ) چهارگانه در نقشه سفر مشتری سایت خویش ، نگاه دقیقی داشته باشد و با به کارگیری ابزارهایی همچون گوگل آنالیتیکز و گوگل وبمستر بتوانند مسیر خرید آنلاین کاربران سایت را اصلاح کرده و بهبود ببخشند .

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید