برچسب چیست

نقش برچسب در سئو

فایده برچسب ها چیست ؟

چه تعداد برچسب برای محتوا لازم است ؟

برچسب چه نقشی در سئو و بهینه سازی دارد ؟

با توجه به کارایی برچسب یا همان تگ ، به سوالات بالا پاسخ می دهیم .

برچسب

برچسب چیست ؟

از دسته بندی و برچسب گذاری برای نمایش بهتر مقاله ها و مطالب وبلاگ در سایت استفاده می شود . دسته بندی در یک سایت باعث می شود که محتوای سایت در یک حوزه مشخص تولید و ارائه شود . نویسنده محتوا یا تولیدکننده محتوا به راحتی با چهارچوبی مشخص مطالب را تهیه و در دسته بندی خاص خود قرار می دهد تا کاربران سایت به وسیله آن بتوانند مطالب مدنظر خود را انتخاب کنند .

معمولا تعداد دسته بندی ها برای سایت بین ۵ تا ۸ است ( بستگی به نوع وب سایت دارد ) . برچسب گذاری هم با این هدف انجام می شود و این دو در کنار هم باعث بهبود جستجو مطالب و محتوا در وب سایت می شود .

برچسب گذاری به محتوای شما دسته بندی خاص و کوچکی می دهد ولی دسته بندی به موضوع محتوا توجه می کند .

 

نیل پتل

 

به مثال زیر توجه کنید :

فرض کنید مطلبی در رابطه با ” سئو و بهینه سازی ” را که آقای ” نیل پتل ” در وب سایت خود مطرح کرده اند را ترجمه کرده اید و بر روی سایت خود قرار داده اید . دسته بندی های این مطلب چه چیزهایی می تواند باشد : سئو ، بهینه سازی ، سئو و بهینه سازی ، آموزش سئو . ولی ” نیل پتل ” که اسم شخص است برای دسته بندی مناسب نیست و می توانیم از آن به عنوان برچسب استفاده کنیم . حال فرض کنیم برای سئو و بهینه سازی دو مطلب را از سایت نیل پتل ترجمه کرده اید . به این نکته توجه کنید : کسی که بخواهد در مطالبی را که در مورد ” نیل پتل ” بر روی وب سایت موجود هست را بخواند ، می تواند با استفاده از آن جستجو کند و مطالعه کند ، به همین سادگی .

به زبان ساده : برچسب ها ، کلمات مهم در متن شما هستند .

حالا که متوجه معنی و مفهوم برچسب شده ایم ، نکات مهم برچسب گذاری را که اهمیت زیادی دارند را بیان می کنیم :

تفاوت دسته بندی و برچسب

از عنوان های دسته بندی برای برچسب گذاری استفاده نکنید . زمانی که یک بار عنوانی در دسته بندی وجود دارد ، استفاده از آن به عنوان برچسب ، جز تاثیر منفی در سئو سایت هیچ تاثیر دیگری ندارد .
مثال : زمانی که دسته بندی به نام ” سئو ” دارید ، دیگر در برچسب های خود از آن استفاده نکنید . ( البته خود ما استفاده میکنیم که کار درستی نیست )

از برچسب های قبلی استفاده کنید

یک پیشنهاد جالب : موضوعاتی را که کاربران سایت به آن علاقه دارند را شناسایی کنید و در مورد این موضوعات مطلب تهیه کنید تا از برچسب ها قبلی بتوانید استفاده کنید . مطالب خیلی خاص که فقط یک بار تکرار می شوند ( تکرار شدن یکبار از برچسب ) را کنار بگذارید و بروید سراغ مطالبی که موضوعیت یکسانی دارند .

برچسب

تعداد برچسب های مطلب کم باشد

استفاده از برچسب ها ( یا همان تگ ها tag ) به منظور سهولت و راهنمایی کاربران است نه اینکه باعث سردرگمی آنها شود . از تعداد کمی از برچسب ها استفاده کنید که کاربران راحت تر مطالب مورد نیاز خود را پیدا کنند و هم گوگل با صفحات زیاد غیر مرتبط روبرو نشود .

تگ

برچسب کوتاه انتخاب کنید

برچسب ها باید کوتاه باشند ( حداکثر دو یا سه کلمه ) . لطفا از استفاده

برچسب ها به صورت جمله و عبارات طولانی خودداری کنید .

مثال غلط : ” سئو و بهینه سازی برای وب سایت ها معروف

مثال صحیح : ” بهینه سازی ” ” وب سایت ” “ ایندکس گوگل ” “ آموزش سئو

 

تگ

پرسش و پاسخ مهم در مورد برچسب گذاری

پرسش : آیا برای تگ هایی که ایجاد شده برای وب سایت توضیح هم اضافه کنم یا به اصلاح تگ ها را سئو کنم ؟

پاسخ : اگر می توانید و زمان لازم برای این کار را دارید ، حتما انجام دهید و برای تگ هایتان چند پاراگراف توضیح بنویسید .

پرسش : بنده نوشته ای دارم ، با دو برچسب متفاوت در دو کلمه کلیدی – وقتی هرکدام از این موارد رو جستجو میکنم نوشته ام در آن کلمه کلیدی صفحه اول گوگل میاد و جالب اینجاست که بیشترین ورودی هم از این برچسب ها است .
سوال بنده این است که آیا این دو برچسب که متفاوت هست و به یک مطلب می رسه آیا باعث تکراری شدن مطلب می شود یا خیر ؟
دوم اینکه برچسب های ( تگ های ) من اصلا تکراری نیست و برای هرنوشته تعدادی متفاوت استفاده کرده ام ، آیا برچسب ها نتیجه میگیرند؟
سوم : اینکه طبق نوشته های قبلی ام از برچسب های متفاوت و بیشتر استفاده کنم یا خیر ؟
یا بخاطر متفاوت بودن موضوعات وب سایتم وکم بودن برچسب های تکراری ام در کل از برچسب استفاده کنم یا خیر ؟

پاسخ : این مطلب که به جای صفحه اصلی ، صفحه تگ ( یا برچسب ) سایت نمایش داده می شود ، خود یک ایراد است . اگر این برچسب گذاری ها نبودند ، کاربران مستقیم وارد صفحه مطلب می شدند . درست است که با استفاده از این کار بازدید دارید ولی باید حواستان باشد که کاربر باید با استفاده از یک کلیک به مطلب مورد نظر برسد .
طبق نکات بالا از تگ های کمتری ( مشابه تری ) استفاده کنید .

پرسش : بنده برای مطالب وب سایتم ، برچسب های طولانی قرار میدهم : مانند : ” طریقه ایندکس محتوای سئو شده برای بازدید بیشتر ” . وجالب اینجاست که گوگل به نوشته رتبه می دهد و از این طریق ورودی گوگل نیز دارم .
حال سوالم این است که این کار تاثیر منفی برای سئو و بهینه سازی دارد ؟

پاسخ : تاثیر منفی بر روی سئو وب سایت شما ندارد ، ولی دلیل اینکه برچسب های شما رتبه خوبی از گوگل گرفته اند ضعف محتوای وب سایت شما است . اگر مطالب و محتوای وب سایت تان را اصولی و طبق قوانین گوگل ویرایش کنید ، احتیاجی به برچسب های زولانی ندارید .

پرسش : آیا این روش صحیح است که برای پست ها برچسب نگذاریم و دسته بندی ها و برچسب ها رو noindex follow تا تنها خود مطلب ایندکس شود ؟ آیا نتیجه منفی بر روی سئو می گذارد ؟

پاسخ : این کار فایده ای ندارد و ما بخش مهمی از صفحات هدف وب سایت مان را از دست می دهیم .

پرسش : آیا استفاده از سه تگ آهنگ ، موزیک ، موسیقی در یک محتوا کار درستی است ؟ چون هر سه یک معنی دارد ؟ و اینکه آیا به صورت مجزا تگ ها را استفاده کنیم یا کلی ؟ مانند : ” دانلود آهنگ جدید ” یا به این صورت ” دانلود ” ” آهنگ ” ” جدید ” ؟

پاسخ : هر سه تا برای استفاده در برچسب اشتباه است زیرا هم کوتاه هستند و هم عمومی . استفاده از کلمات عمومی و کوتاه صحیح نیست و باید بین ۲ تا ۵ کلمه باشند .

پرسش : چرا برچسبی که در آینده استفاده میشه برای سئو تاثیر مثبت داره ؟ و تگ های یکتا تاثیری ندارند ؟

پاسخ : دلیل روشنی دارد . به این دلیل که این برچسب مرتب بروزرسانی می شود و داخل آن محتوا قرار می گیرد و مطلب جدید در آن قرار میگیرد . زمانی که میبینید بعضی از دسته بندی ها و یا برچسب ها رتبه میگیرند به این دلیل است که مرتب بروزرسانی می شوند .

پرسش : سایتی خبری موجود است که حدوا ۳۴۰۰ تگ ( برچسب ) تا الان دارد . میخواستم آدرس تگ ها هم به این صورت هست : مثلا : *** تگ مورد نظرم
همه تگ ها از بخشی به نام new میگذره
الان چندتا سوال داشتم :
۱ – تعداد ایندکس ها داخل گوگل تغییر میکنه بعضی وقت ها ۲۰۰۰ تا بعضی وقت ها ۵۰۰ تا و روز بعد دوباره مجددا تعدادش میشه ۲۵۰۰ میخواستم دلیلش را بدونم برای چی اینقدر تفاوت هست ؟ تعداد ایندکس ها را هم من داخل گوگل میام سرچ میکنم site:www.XXXXX.com/new و بهم نشون میده که تعداد ایندکس ها چقدر هست
۲ – آیا گذشتن همه تگ ها از بخشی به نام new کار اشتباهی هست چون ممکن هست تعداد تگی که از این بخش میگذره خیلی زیاد بشه و به روز رسانی این بخش در روز خیلی بیشتر از بخش های دیگر سایتم بشه ؟ آیا بهتر بود من همه تگ ها را از چند بخش متفاوت میگذروندم ؟
۳ – به نظر تون کار درستی هست که من همه تگ ها را مستقیما از بخش newگذروندم و مجموعه ای براش نذاشتم ؟
۴ – من این صفحات را چگونه میتونم سئو کنم تا داخل نتایج جستجو گوگل آورده شود ؟

پاسخ :

۱ – این بخش در وبمستر هیچ اهمیتی نداره و از همان site: استفاده کنید ، نتایج بهتری نمایش میده .
۲ – نه مهم نیست ولی استفاده بیش از حد از تگ به معنی ایجاد صفحات بسیار و بعضا تکراری است .
۳ – مشکلی نداره .
۴ – این سوال خیلی کلی بیان شده و این صفحات با صفحات دیگه فرقی ندارند . همون اصول سئو رو رعایت کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *