سرعت ایندکس سایت

افزایش سرعت ایندکس سایت

افزایش سرعت ایندکس سایت

رقابت در دنیای اینترنت و کسب وکار آنلاین یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند سایت شما را در اوج نگه دارد یا به قعر بکشاند . یکی از نکاتی که باید در مورد سئو سایتتان رعایت کنید ، سرعت ایندکس سایت و سرعت بارگذاری صفحات سایت است .
حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است که زمانی که یک صفحه سایت مشخصی را میخواهید ببینید با مشکل ایندکس نشدن یا دیر ایندکس شدن صفحات سایت روبرو شده اید .
عوامل مختلفی باعث می شوند که صفحات سایت ها ، سرعت پایینی داشته باشند . در ادامه به این عواملی که بر روی سرعت ایندکس سایت اشاره میکنیم .

 

سرچ کنسول

معرفی سایت به گوگل و ثبت در Search Console

در زمانی که سایت را راه اندازی می کنید باید آن را در سرچ کنسول ( وبمستر تولیز سابق ) ثبت کنید . اول برای خود یک حساب جیمیل درست کنید و سپس این کار را انجام دهید .
وارد صفحه سرچ کنسول شده و پس از Sign in ، از قسمت Add a Site لینک سایت خود را ثبت و وریفای کنید . این مورد تاثیر خوبی بر سرعت ایندکس سایت دارد و میتوانید آن را مدیریت کنید .
سرچ کنسول ابزار خیلی خوبی است ( ابزار سئو ) که گوگل در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید مدیریت سایت خود را در گوگل بهتر انجام دهید .

نکته : هر روز باید سرچ کنسول سایت خود را مشاهده کنید تا از روند سایت خود اطلاع داشته باشید .

 

سایت مپ

 

ساخت نقشه سایت ( Sitemap ) و معرفی به گوگل

یکی از مواردی که تاثیر زیادی بر سرعت ایندکس سایت دارد ، نقشه سایت ( Sitemap ) می باشد . سایت مپ سایت شما می تواند گوگل را از وجود تمامی صفحات ایندکس شده سایت شما با خبر کند .
اگر از سیستم های مدیریت محتوا ( CMS ) مانند : وردپرس ، جوملا ، پرستاشاپ و … برای وب سایت خود استفاده میکنید ، حتما پلاگینی برای تهیه سایت مپ وجود دارد که می توانید از آن در مورد سایت مپ سایت خود استفاده کنید .
به عنوان مثال :
در سیستم مدیریت محتوای وردپرس می توانید از پلاگین Google XML Sitemaps و یا Yoast Seo استفاده کنید .
وقتی از طریق این پلاگین ها سایت مپ وب سایت خود را ساختید ، حال باید آن را به سرچ کنسول معرفی کنید تا گوگل ربات های خود را به سراغ لینک های سایت مپ بفرستد و صفحات وب سایت شما را ایندکس کند . ( این موضوع اهمیت فراوانی در سرعت ایندکس سایت دارد )

 

ربات گوگل

 

کنترل مقادیر متا تگ robots در سورس صفحات

نکته مهم این است که مقدارهایی که در متا تگ robots قرار میگیرند بسیار بسیار مهم هستند . چرا ؟ چون حاوی دستوراتی و پیام هایی برای ربات های ( خزنده های ) موتورهای جستجو هستند .
وارد صفحات سایت خود شده و با زدن کلید های Ctrl+U یا راست کلیک کنید و گزینه View page source بزنید تا سورس کد صفحه خود را مشاهده کنید .
از قسمت بالای صفحه و در داخل تگ <head> به دنبال متا تگ robots بگردید . ( می توانید این کار را با فشار دادن دکمه های ترکیبی Ctrl+F و جستجوی کلمه robots انجام دهید )
اگر در مقابل متا تگ robots کلمه noindex را مشاهده کردید ، بدین معنی است که به ربا تهای موتورهای جستجو دستور داده شده که این صفحه را ایندکس نکنند . ولی اگر این مقدار را مشاهده نکردید و یا اینکه اصلا متا تگ robots در صفحه شما وجود نداشت ، بدین معنی است در سورس کد صفحه شما ، مشکلی از لحاظ ایندکس شدن سایت وجود ندارد .
این کار به سرعت ایندکس سایت شما کمک خوبی میکند .

 

google-robots-txt

 

کنترل فایل robots.txt در روت هاست

در روت هاست شما ( فایل public_html در هاست های لینوکسی ) فایلی وجود دارد به نام robots.txt که حاوی دستورات و فرامینی است که مشخص میکند ، ربات ها یا خزنده های موتورهای جستجو به کدام بخش از وب سایت شما دسترسی داشته باشد و به کدام یک از بخش های وب سایت شما دسترسی نداشته باشند .
نکته : خیلی مراقب باشید که زمانی ناخواسته دسترسی خزنده های موتورهای جستجو را به محتوای سایت را توسط این فایل مسدود نکنید که ضرر زیادی را متحمل می شوید . از مواردی که سرعت ایندکس سایت شما را افزایش می دهد .

نکته : اگر در این زمینه خیلی مهم تخصصی ندارید ، حتما با یک متخصص سئو و بهینه سازی مشورت کنید .

 

 

بروزرسانی وب سایت


بروزرسانی منظم وب سایت

هر که بامش بیش برفش بیشتر .

هرچقدر تعداد مطالبی که بر روی وب سایت تان قرار می دهید ، به همان نسبت خزنده های موتورهای جستجو به سایت شما مراجعه بیشتری می کنند و به مشاهده سایت شما می پردازند و پس از طی مدت کوتاهی میبینید که مطالب شما پس از مدت کوتاهی از انتشار ، بر روی گوگل ایندکس می شود . به همین ترتیب سرعت ایندکس سایت شما افزایش می یابد .

نکته : در بروزرسانی های منظم هیچ زمانی کیفیت را فدای کمیت نکنید ، گوگل خیلی خیلی باهوش است .

 

تولید محتوا

 

تولید محتوا با کیفیت

در محتوایی که در وب سایت قرار دادیم اشاره کردیم که محتوای با کیفیت پادشاه است .
یک کلام و خیلی واضح : اگر خیلی دوست دارید که گوگل به شما رتبه عالی بدهد و با شما رابطه دوستی برقرار کند ، دل کاربرانتان را بدست بیاورید . محتوای ارزشمند و با کیفیت تولید کنید و اصلا اصلا اصلا ( ابدا ) محتوای کپی شده و یا دست چندم بی کیفیت را بر روی سایتتان قرار ندهید .
الگوریتم پاندای گوگل بسیار هوشمند عمل می کند و به خوبی می تواند بین محتوای اختصاصی و دست اول یا همان یونیک با یک محتوای کپی شده از وب سایت تفاوت قائل شود ( واقعا به این مورد عمل کنید ) .

با استفاده از محتوای عالی سرعت ایندکس سایت خود را افزایش دهید .
این قول را به شما می دهم ک اگر محتوای با کیفیت و دست اول بر روی سایتتان قرار دهید خیلی زود زود شاهد افزایش سرعت ایندکس سایت و صفحات وب سایت تان می شوید و ورودی های زیادی از موتورهای جستجو دریافت می کنید .

 

لینک سازی داخلی

 

لینک سازی داخلی

تا بحال یک تابلو برق را مشاهده کرده اید ؟؟؟
به عکس زیر دقت کنید .

 

تابلو برق

 

میبینید که در داخل تابلو برق ، اول سیم ها منظم نبوده اند ولی در سمت چپ به صورت کاملا منظم به هم متصل شده اند .
لینک های داخلی مانند این سیم ها جریان برق را به تمامی بخش ها منتقل می کنند . حال فکر کنید این سیم کشی به طور ناقص انجام شود و یا دچار اشکال شود . چه اتفاقی رخ می دهد ؟؟؟
دقیقا در وب سایت هم نقش لینک های داخلی به این صورت است . وقتی خزنده ای داخل صفحه ای می شود ، کلیه لینک های داخلی آن صفحه وب سایت را هم چک میکند ، و وارد صفحات دیگر سایت می شود . اگر این لینک سازی به درستی رعایت شود که ایندکس سایت شما به سرعت انجام می شود ولی اگر این لینک سازی داخلی به درستی انجام نشود ، خزنده ها پس از طی چند صفحه به بن بست می خورد و از سایت خارج می شود . بدین ترتیب سرعت ایندکس سایت شما به صورت قابل مشاهده ای افزایش می یابد .

 

شبکه های اجتماعی

 

منتشر کردن مطالب در شبکه های اجتماعی

گوگل از شبکه های اجتماعی سیگنال دریافت می کند . این کار را انجام دهید : بلافاصله پس از انتشار مطلب خود بر روی سایت خود ، آن را بر روی تمامی شبکه های اجتماعی تان منتشر کنید . گوگل به سرعت متوجه سیگنال های دریافتی شما از طریق شبکه های اجتماعی می شود و پینگ هایی از شبکه های اجتماعی در مورد انتشار مطلب شما دریافت میکند ، که بر روی سرعت ایندکس سایت شما تاثیر زیادی دارد .

نکته جالب : تعداد لایک و به اشتراک گذاری مطلب شما در شبکه های اجتماعی ، نشانه محبوبیت مطلب سایت شماست و گوگل این مورد را در نتایج جستجو لحاظ میکند ( سرعت ایندکس سایت ) .

 

پینگ گوگل

 

موتورهای جستجو را Ping ( پینگ ) کنید

پینگ : به معنی آگاه کردن است . بدین معنی ، زمانی که شما مطلبی را بر روی سایت قرار می دهید ، میتوانید به موتورهای جستجو اعلام کنید که این مطلب بر روی سایت قرار گرفته است . که خود خیلی کمک به سرعت ایندکس سایت شما می کند .

 

نتیجه : 

موارد بالا را در سایت و مطالب سایت خود رعایت کنید تا سرعت ایندکس سایت تان را افزایش دهید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *