سئو

سئو یا بازاریابی در موتورهای جستجو

آیا تا به حال دو عبارت seo و sem را شنیده اید ؟

سئو ، بازاریابی در موتورهای جستجو ، این دو عبارت در موتورهای جستجو (مخصوصا گوگل) استفاده زیادی می شود . هر دوی این عبارات مکان و زمان مشخصی برای اجرا دارند . هر دو ویژگی هایی دارند که در اینجا به آن می پردازیم .

بهینه سازی سایت یا سئو SEO = Search Engine Optimization

سئو یا بهینه سازی سایت به مجموعه از کارهایی گفته می شود که هم بر روی سایت و هم محیط های دیگر (off page) انجام می شود تا باعث رتبه گرفتن سایت در کلید واژه های مربوطه شود و به همراه آن باعث افزایش بازدید سایت می شود .
سئو در واقع اصلاح زیرساخت سایت ، انتخاب کلمات کلیدی مناسب ، ایجاد بک لینک ها ، حضور در شبکه های اجتماعی ، تولید انواع محتوا ( متنی ، صوتی ، تصویری ) است .
حال در مورد sem صحبت میکنیم تا ببینیم که آیا به سئو مربوط است یا خیر ؟

سئو

بازاریابی در موتورهای جستجو SEM = Search Engine Marketing

معادل فارسی عبارت SEM ، بازاریابی در موتورهای جستجو است و این واژه با سئو تفاوت دارد و باعث بالا رفتن فروش و بازدید سایت در یک زمان خاص بنا به هزینه شما می شود .
SEM مفهوم خیلی خیلی گسترده ای است .
بدین صورت تعریف کنیم که تمامی کارها و فعالیت هایی که در راستای استفاده کردن از تمامی ویژگی های موتورهای جستجو به منظور افزایش بازدید مشتری از سایت ، جذاب شدن و درآمد انجام میگیرد ، بخشی از اس ای ام (SEM) است .
بنا بر این تعریف ، سئو نیز بخشی از اس ای ام است . بخضی کاملا جدانشندی که اگر سئو نباشد ، sem وجود نخواهد داشت .
SEM خود شامل دو بخش است : بهینه سازی سایت ( سئو ) و تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو یا ppc که مخفف عبارتPay Per Click است . ppc یکی دیگه از شیوه های خوب افزایش بازدید کننده است .
این روش به صورت کلیکی است و براساس کلیک سنجیده می شود . (یعنی بابت هر کلیکی که یک سرچ کننده بر روی تبلیغات انجام می شود ، از تعداد کلیک های باقیمانده کم می شود)

مزایای ppc

سرعت بالای این روش ، می تواند آن را از سئو متمایز کند . شما در سئو باید مدتی را روی سئو سایت خود کار کنید ، مثلا ۳ ماه تا یکسال بنا به کلیدواژه .
اما در روش ppc شما یک سایت کامل را طراحی کنید ، همه امکانات را داشته باشد ، حالا می توانید روش ppc را اجرا کنید .
این روش بازدیدکننده زیادی را در زمان کوتاهی به سایت شما روانه می سازد . ولی در سئو کمی باید صبر و حوصله داشته باشید .

معایب ppc

زمانی که مشتری در گوگل کلمه ای را سرچ می کند و به سایت مورد نظر می رسد ، آن سایت فقط حدود ۵ ثانیه زمان دارد تا بتواند مشتری را چذب کند والا مشتری خیلی راحت سایت را ترک می کند .
از معایب دیگر این روش این است که اگر کلید واژه ای را انتخاب کرده اید که رقابت بر سر آن کلیدواژه زیاد است ، به طبع آن هزینه تبلیغات آن هم زیاد است .
باید باید باید نرخ تبدیل خیلی مناسب و خوبی بر روی سایت داشته باشید ، در غیر این صورت ، عملا بودجه زیادی برای دریافت مشتری های جدید را باید هزینه کنید .
در SEM باید سایت شما از لحاظ UI و UX و محتوا ، جذابیت و نحوه ارائه محصولات آماده حضور بازدیدکنندگان باشد در غیر این صورت سایت به سرعتی باورنکردنی از یادها می رود و یا به عنوان سایت بد و نامناسب در ذهن ها باقی خواهد ماند .

تفاوت های بازاریابی در موتورهای جستجو (SEM) با دیگر روشهای بازاریابی

۱ – پرداخت هزینه این روش بازاریابی نسبت به روش های دیگر پایین ولی کارایی آن بیشتر است .

۲ – در کمترین زمان ممکن وقتی که مشتری بعه دنبال جنس یا خدمات مورد نظر می گردد ، میتواند آن را سریعتر و راحت تر پیدا کند .

۳ – در این روش همیشه و در هر زمانی بازاریابی فعال می باشد .

۴ – اگر همیشه از این روش استفاده کنید ، میتوانید به وسیله آن خود را به عنوان برند ثبت کنید .

اول SEM ( سئو) بعد SEM

هیچ زمانی SEM بدون SEO ( سئو ) مناسب موفق نخواهد شد .
سئو یا بهینه سازی : آماده سازی سایت هم برای موتور جستجو و هم برای بازدیدکنندگان است ، ممکن است این موضوع به تنهایی کافی نباشد .
با تمام این توضیحات اگر شما توان مالی و پرداخت هزینه های روش بازاریابی در موتورهای جستجو ( SEM ) را دارید ، ابتدا باید و حتما سئو ( SEO ) سایت خود را آماده و کامل کنید .

مثالی میزنیم :

در کلیدواژه های پر رقابت به ازای هر کلیک بین ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان می باشد .
فرض کنید شما بابت هر کلیک ۲۰۰۰ تومان پرداخت می کنید و در این حالت بابت ۲۰۰ بازدید روزانه از این طریق شما باید ۴۰۰٫۰۰۰ تومان پرداخت کنید .
حال فرض کنید یک نفر از آن ۲۰۰ نفر مشتری شما بشود و سود آن مشتری بیشتر از ۴۰۰٫۰۰۰ تومان باشد .
شما توانسته اید سیستم سودآوری را پیاده سازی کنید .
اما اگر سود شما از روش بازاریابی در موتورهای چستجو از این مبلغ کمتر باشد ، این نوع تبلیغات برای شما سودآوری ندارد .
نکته : برای این که شما با استفاده از این روش ( بازاریابی در موتورهای جستجو ) بتوانید به سوددهی برسید باید نرخ تبدیل خود را بهبود دهید .