amp چیست

AMP چیست ؟

در سال ۲۰۱۶ گوگل یک ابزار تازه ارائه داده که accelerated mobile page) AMP) و در زبان فارسی صفحات سریع موبایل نام گرفته است .
همانطور که در جریان هستید امروزه استفاده از تلفن همراه شدت گرفته و امری همگانی شده است به گونه ای که بسیاری از افراد برای به دست آوردن اطلاعات از طریق جستجو در سایت ها از تلفن همراه خود استفاده می کنند . به همین سبب بالا بودن سرعت بارگذاری صفحات اهمیت زیادی دارد .
با به کارگیری این ابزار جدید کاربران می توانند با گوشی همراه خود به صفحات وب دارای متن ، تصویر ، فیلم و انیمیشن به سهولت دسترسی پیدا کنند .

amp چیست

AMP یا صفحات سریع موبایل چیست ؟

AMP یک فریم ورک کدباز است که هدف آن افزایش و بهبود سرعت نمایش صفحات وب در موبایل ها برای تمامی مردم جهان است . ای ام پی بر روی نسخه ی ابداعی HTML اجرا می گردد که سبب می شود بیشتر عناصری که باعث کاهش سرعت بارگذاری صفحات وب در موبایل می شوند را حذف نماید .
تنها استفاده از تگ های خاصی از HTML ، در این نسخه از صفحات وب مجاز می باشد و مسلما نمی شود از کلیه تگ ها استفاده نمود . در حالت کلی در صفحات پرشتاب موبایل ، به کارگیری کدهایی که حجم صفحات را افزایش می دهند مجاز نمی باشد .

amp چیست

AMP چه تاثیری بر سئو دارد ؟

از هنگام مطرح شدن الگوریتم Mobile Geddon یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی میزان سازگاری صفحات وب با موبایل می باشد . بدین سبب AMP می تواند در مورد دستیابی وب سایت ها به رتبه های بهتر تاثیر زیادی داشته باشد .
البته توجه داشته باشید اگرچه AMP سبب تسریع بارگذاری صفحات وب می شود و به این سبب در بهبود سئوی سایت اهمیت دارد ولی به نسبت دیگر فاکتورهای بهینه سازی و سئوی سایت از اولویت برخوردار نیست و تنها آن را به عنوان یکی از تاکتیک های سئو می توان مورد توجه قرار داد .
قابل توجه است که گوگل روی نسخه ای AMP برای صفحات خبری سایت تاکید بیشتری دارد و هدف این است که کاربران بتوانند در سایت و خبرخوان ها با موبایل دسترسی پیدا کنند . اگرچه امروزه تاثیر فراوانی بر بهینه سازی و سئو وب سایت شما ندارد اما در آینده یکی از موثر ترین فناوری ها در سایت می باشد .
گوگل در تلاش است تا با ارائه AMP عادات و رفتار جستجوی کاربران گوشی همراه را تغییر دهد . به همین دلیل با افزایش کاربران موبایل در دنیای وب ، آن دسته از وب سایت هایی که خودشان را با این تغییرات هماهنگ نکردند ، پیش بینی می شود به احتمال قوی بخش عمده ای از ترافیک خود را از دست خواهند داد .

نحوه پیاده سازی AMP

گام اول

ابتدا پلاگین Automatic AMP را دانلود نمایید . این پلاگین توسط Yoast پیشنهاد شده و عالی کار می کند .
پس از دانلود ، در هدر صفحه یک تگ قرار می گیرد که گوگل با به کارگیری آن تگ می فهمد که نسخه AMP همان سایت موجود است . برای اطمینان از اینکه نسخه AMP موجود است در انتهای url صفحه ” /amp/suffix” را اضافه نمایید ، تا نسخه AMP نشان داده شود .

گام دوم

افزونه Yoast Glue را برای مرتب سازی Automatic AMP و اصلاح کدهایی که سبب بهم ریختگی شده است نصب می گردد . جهت انجام تنظیمات باید از بخش SEO>AMP>Design این عمل را انجام دهید .
پس از به پایان رساندن این مرحله ، با استفاده از ابزاری به اسم search console به حساب کاربری وارد شده و به قسمت search Appearance > Accelerated Mobile Pages بروید .
در این قسمت خطاهایی را که گوگل شناسایی نموده را می توانید ببینید و جهت برطرف نمودن این خطاها ابزار AMP validator را به کار گیرید . این ابزار دارای دو قسمت می باشد .
حال گزینه see AMP Reference که کد صفحه ، نشان داده می گردد و شما می توانید خطاها را برطرف نمایید .
RUN Validator هنگامی که خطاها را برطرف نمودید با استفاده از این گزینه به گوگل آن را اطلاع می دهید که مجددا صفحه را بررسی نماید .
پس از این مراحل کد زیر را در صفحه ای با پسوند html ذخیره نمایید .

تگ های نشانه گذاری ضروری به شرح زیر است :

در صفحه ی AMP این نکات را رعایت کنید . شروع صفحه با در ابتدا شامل و پس از آن تگ های و در نخستین خط پس از تگ ، تگ” ” جهت فراخوانی کتابخانه AMP JS باید این کد در سطر بعدی جای گیرد .
<’’script>

دسته های مطالب

آخرین اخبار