راهکارهای تبلیغات

راهکارهای تبلیغات موثر

راهکارهای مهم تبلیغات

اد یاکر یکی از معروف ترین افراد در حوزه بازاریابی و مولف این مقاله و مدیر موفق موسسه تبلیغاتی و بازاریابی یاکر در نیویورک بر این باور است که : فرضیات برخی از افراد آن است که به دلیل کوچک بودن کسب و کارشان می توانند بدون تعریف مشخصی از استراتژی های بازاریابی ، دست به تبلیغات زنند که این ایده ای کاملا اشتباه است .
یاکر می گوید :
در یک کسب و کار فعال ، چیزی به عنوان بخش کوچک اصلا وجود ندارد و فقط مدیران آن کوچک هستند . همچنین برنامه تبلیغاتی کوک نیز در این فضا وجود ندارد .
به عبارتی می توان گفت که : اندازه ، هزینه ها ، بودجه ، حجم فعالیت های یک کسب و کار مهم نیستند و سرمایه گذاری های تبلیغاتی همیشه بزرگ هستند .
آقای یاکر که استاد سابق بازاریابی دانشگاه “پیس” نیز بوده است ، برای کسب و کارهای کوچکی که به دنبال کسب درآمد بیشتر از راه تبلیغات هستند ، پنج راه کلیدی ارائه میدهد .

 

راهکارهای مهم تبلیغات
دستورالعمل مشخص بازاریابی طراحی و پیگیری آن

استاد می گوید : آشفتگی های تبلیغاتی به خاطر عواملی چون تکرار و تعدد تبلیغات در رسانه ها ، پیشنهادات دوستان ، جذابیت ها و رفتارهای احساسی به وجود میآیند که معمولا باعث لطمه به کسب و کار می شوند .
هر کسب و کار بدون توجه به حجم فعالیت هایش ، برای حمایت از هدف ها و ایجاد رونق و شکوفایی در عملکردش نیاز به یک رویکرد برنامه ریزی شده نسبت به تبلیغات بازاریابی خود دارد .
عوامل کلیدی برای طراحی برنامه ای منسجم :
تجزیه و تحلیل موقعیت های دربرگیرنده داده های بازار ، اطلاعات و عملکرد مشتری و ارزیابی رقابتی آنها است .
ارزیابی مشکلات و نقاط ضعف همراه با فرصت ها و نقاط قوت
بازبینی کلی کسب و کار و اهداف مالی شرکت
تعیین هدف ، استراتژی و منطق برای پولی که در تبلیغات هزینه می شود

 

تبلیغات متمایز

کاربری متمایز ایجاد کنید

کتاب گاو بنفش را مطالعه کرده اید ؟ حتما مطالعه کنید ، متوجه این حرف می شوید .
شما حتما در کسب و کار خود رقیب های زیادی دارید ، باید خدمات و کالاهای شما به صورتی اثرگذار ، به یاد ماندنی و قابل باور ، متمایز کنید .
سپس در زمینه های کسب و کار و عملکرد خود ، اطلاعاتی منسجم و مشخص بدست آورید . تثبیت موقعیتی مستحکم قلب استراتژی خلاق و تاثیر گذار برای تبلیغات است ، اما این در حالی است اما این در حالی است که این تبلیغات معنادار و فراموش نشدنی باشند .
همچنین عنصر اصلی موفقیت در تبلیغات باور پذیر بودن آن است . به اعتقاد یاکر ” ادعاهای بزرگتر ، بی اعتمادی بیشتر به وجود خواهد آورد ”

 

مزایای مشتری

به مزایای مشتری توجه کنید

مهم نیست شما چه میفروشید ، آنچه مهم است ، نیازهای مشتریان است . حتی اگر این نیاز برای مشتریان هنوز به وجود نیامده باشد .
تمرکز تبلیغات شما هنگام ساخت آگهی های بازارگانی ، چاپ بروشور تبلیغاتی و تبلیغات در اینترنت پایان نمیپذیرد ، بلکه این تازه شروع کار است .
یاکر می‌نویسد ” به عنوان مثال برخی از تولیدکنندگان مبلمان خانگی، برای تبلیغ کیفیت مواد اولیه و ساختار کالاهای تولیدی‌شان، بردوام و استقامت آنها تاکید می‌کنند، اما یاکر معتقد است برای طراحی تبلیغات در این فضای کسب‌وکار، وعده دادن یک «خواب شیرین» بسیار اثرگذارتر خواهد بود .
زیرا تحقیقات نشان می‌دهند، دادن وعده یک «خواب خوب شبانه» روشی سودمند و تاثیرگذار برای این دسته از محصولات به شمار می‌رود.
او می‌گوید: «مطمئنا مشتریان به دنبال محصولاتی خوب با قیمت‌هایی منصفانه هستند، اما تلاش برای جلب توجه مشتریان دراولین قدم نکته کلیدی در بازاریابی است.”

 

ادغام فعالیت های تبلیغاتی

ادغام تمام فعالیت‌های تبلیغاتی

یاکر به شما پیشنهاد می‌دهد، در استراتژی‌های تبلیغاتی رویکردی از بالا به پایین داشته باشید تا از این طریق نتایج بهتری نسبت به سایر استراتژی‌ها به دست آورید.
به جای تمرکز اولیه روی مولفه‌های ویژه تبلیغات (رسانه‌هایی که تبلیغات در آن انتشار می‌یابد، طرح‌های خلاقانه، هزینه‌های پرداختی، تعداد مشتریانی که جذب خواهند شد و تناسب انواع مختلف آگهی‌ها و تبلیغات) ابتدا به مشکلات کسب‌وکار خود که می‌توانید راه حلی برای آنها داشته باشید، فکر کنید.
این موضوع به نوعی همانند مساله «جنگل و درختان» است: اگر مرکز توجه خود را بر مکانیک آگهی و تبلیغات، یعنی چگونگی ویژگی‌های سمعی و بصری آنها قرار دهید، ممکن است رسیدن به هدف اصلی (که واقعا چه چیزی ضروری است) را از دست بدهید.
مطمئن شوید که در طرح تبلیغاتی شما همه امور به خوبی و یکپارچه جمع‌آوری شده‌اند و برای کسب‌وکار شما سود جدیدی فراهم خواهند کرد.

یاکر می‌گوید: اتخاذ یک رویکرد بالا به پایین یعنی تبدیل آگهی‌های چاپی به تبلیغات در تلویزیون و رادیو، نامه‌های پستی به بازاریابی تلفنی و اضافه کردن فرهنگ جدید فروش، مخصوصا بازاریابی اینترنتی، تضمین‌کننده یک نگاه و نگرش منسجم است که باعث می‌شود در هر تقاضایی تبلیغات شما منحصر به فرد شناخته شود.

 

تبلیغات

عملکردی پاسخگو

در اصل تبلیغات یک آزمایش است. شما نمی‌توانید نسبت به چگونگی کارکرد تبلیغات خود شناخت کاملی داشته باشید، بنابراین آزمودن فرضیاتتان امری ضروری است. در اینجا دو راهکار کلیدی برای اندازه‌گیری و آنالیز تبلیغاتتان آورده شده است که به شما کمک می‌کند تا تبلیغاتی با بازخورد مثبت داشته باشید:

• اقداماتی خلاق همراه با برخی تحقیقات اولیه برای پاسخگویی به پیشنهاد‌ها و درخواست‌های قابل قبول که با پیگیری پیام‌های متفاوت به دست می‌آید.

• بررسی پیام‌های مختلف رسانه‌هایی که از آن استفاده می‌کنید.

• بررسی آمار جمعیتی و رفتار مصرف کنندگانی که شما در لیست تبلیغاتی پستی و بازاریابی تلفنی خود از آن استفاده می‌کنید.

• بررسی رسانه‌های چاپ و نشر که هریک عملا از ترکیب و تنوع بی شماری برخوردارند.

در حالی که این آزمایشات و آماده‌سازی‌ها ممکن است به نظر پیچیده و هزینه بر باشند، اما در واقع بسیار ارزان تر از کاری است که اکثر کسب‌وکار‌های کوچک آن را انجام می‌دهند که همان چشم پوشی از این مراحل است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *